1959 yılında Hatay’da doğdu. Evli ve 2 erkek çocuk, 2 torun sahibi. Üniversite

mezunu olup, İnşaat, tekstil, dış ticaret, turizm, eğitim ve Uluslararası belgelendirme sektörlerinde faaliyet gösteren şirketleri ile iş hayatının içinde aktif olarak bulunmaktadır.

Çok sayıda sivil toplum örgütlerinde kuruculuk, başkanlık, yönetim kurulu, yüksek istişare kurul üyeliklerinde ve üye olarak bulunmaktadır.

DEİK Türk-Tayvan İş Konseyi Başkanlığı yaptı. Daha sonra Tayvan’ın Ankara büyükelçiliği iş birliği ile kurulan Türk-Tayvan İş Dünyası Başkanlığı’na seçildi.

Bu görevi hala devam ediyor. Bu görev süresi içerisinde Tayvan Büyükelçiliği ve ekibiyle Türkiye’nin 40’a yakın vilayetine ziyaretler yaptı. Gidilen ilin bakanları, milletvekilleri, vali, belediye başkanları, ticaret odası başkanlarıyla, iş adamlarıyla iş toplantıları yaparak İhracatı ve turizmi arttırmayı hede edi. Aynı toplantıları Tayvan’da da yaptı. Böylece Türkiye’nin Tayvan ile olan 15 milyon dolarlık ihracatının 260 milyon dolara yükselmesini sağladı. Güder’in başkanlığı döneminde. Türkiye’den Tayvan’a direk uçuşlar yapılmasını sağlamıştır. Güder’in bu çalışmaları sonucu Tayvan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 7.600 kişi ilken bugün gelen turist sayısı 100 bin kişiye yaklaşmış durumdadır.

Yine DEİK Türk-Hindistan, Türk-Pakistan, Türk-Malezya, Türk-Endonezya, Türk-Viet- nam, gibi ülkelerin iş konseylerinde başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu üyesi olarak ülkemizin dış ticaretinin gelişmesine katkılar

vermeye çalıştı. Eylül 2016’da kuruluşu gerçekleşen Nurlu Ufuklar Vakfının kurucu Mütevelli Heyetinde yer aldı. HATİAB Hatay İşadamları ve Bürokratları Dernek Başkanlığı, İTO, TÜRSAB üyesi ve Türkiye Turizmciler Birliği Dostluk Grubu kurucu başkanlığı ve halen Karate Federasyonu Danışma Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

MÜSİAD 3. dönem Genel merkez İnşaat Sektör Kurul Başkanı olarak Genel mer-
kez Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. MÜSİAD Ormanı projesinin de kir babasıdır. 2005 yılında İnşaat Sektör Kurulu başkanlığı tara- fından Ankara’da yapılan inşaat zirvesinde, olabilecek deprem risklerine karşı kentsel dönüşüm projesini ilk defa raporlayarak devlet yönetimine sunmuş ve kentsel dö- nüşüm projesinin de kir babalarından biri olmuştur.

1994 yılında Bursa Nilüfer ilçesinde Refah partisi 2. Sıra belediye meclis üyeliğine aday yapıldı. 1998-2000 arasında Fazilet Partisi Maltepe İlçe Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2003-2006 tarihlerinde Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı Seçim işleri komisyon üyesi olarak çalıştı. 2002, 2011, 2015, 2018 genel Seçimlerinde Ak Parti Hatay Milletvekili aday adayı oldu.

2004 yılında Sayın Ömer Bolat beyin Genel başkanlığı döneminde MÜSİAD Genel Merkez inşaat Sektör Kurulu başkanı ve MÜSİAD Yönetim Kurulu üyeliği sıfatı ile Hatay’da MÜSİAD şubesinin kurulmasını sağlamıştır.

Hemşerilerimiz birbirleriyle özlenen birlik beraberlik, kardeşlik ve dayanışma duygularını pekiştirmek, birbirleriyle samimi dayanışmalarını sağlamak, önemli makam ve mevkilerde başarı öyküsü yüksek olan Hatay’lı  hemşerilerimizin arkasından gelenlere tercüme, bilgi ve birikimlerini paylaşma, aktarma ortamını sağlamanın yanında yüksek enerjilerini, bölgemizin ekonomik olarak büyümesine kalkınmasına ve dolayısı ile istihdamın artırılmasına mesai harcamaları düşüncesiyle bir araya gelen, İbrahim Güder, Prof. Dr. Sefa Saygılı, Op. Dr. Hüseyin Urlu, İzzet Kırbeyi, Orhan Gündüz, Latif Karaali, Erol Bilecik, Sırrı Topluyıldız, Hasan Gülpınar, Mehmet Güder, Hatice Sıraç Zülfikar Tekirdağ, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Fidanboy, Nevhan Gündüz, İsmail Özdemir, Gökhan Ergüner, Hamza Erkal, Cavit Can Kırbeyi, Selçuk Günkaya gibi iş ve bürokrasi dünyasının saygın isimlerinden oluşan şahsiyetler, Hatay İşadamları ve Bürokratları Birliği çatısı altında bir araya gelerek hizmet vermeye başlamış, daha sonraları HATİAB Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneğine dönüşmüştür.

Zaman içinde HATİAB Yönetim ve Yüksek İstişare Kurullarına farklı illerimizin nitelikli iş adamı ve bürokratlarını dahil etmiştir.  
MÜSİAD, TÜSİAD gibi etkin ve verimli çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

İbrahim Güder, gerek Hatay’da gerekse Hatay dışında çok ciddi sayıda nitelikli Hataylı iş adamları ve bürokratları bir çatı altında toplayarak birbirlerini sahiplenme duygularını geliştirmesini sağlamıştır. Ortak hareket etme kültürünü oluşturarak Hatay’ın kalkınma sürecine kir ve öneri- leriyle yeni projeler üretilmesini sağlamak için çalışmalarına devam ediyor.

HATİAB Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği’nin bugün itibarı ile 6.500’in üzerinde kayıtlı üyesi var. Üniversite eğitimi gören ciddi sayıda üniversite öğrencisine burs verilmektedir.

İbrahim Güder’in en büyük arzusu, Hatay’ın ekonomisini büyütmek ve yaşanılabilir bir şehir olmasını sağlamaktır.

Bunun için üreteceği katma değeri yüksek ürünler ile Hatay’da en az 50 tane milyar

dolarlık dünya ile rekabet edebilecek, rekabet gücü yüksek şirketler olması ve bunların önlerinin açılması gerektiğine inanmaktadır. Bunun istihdamı arttırıp işsizliği ve fakirliği bitireceği görüşündedir.

2 ayda bir 25.000 adet baskıyla yayınla- nan Hatay Mozaik Dergisini yayın hayatına kazandırdı. Hatay Havaalanında ücretsiz dağıtılan HATAY MOZAİK DERGİSİ İş ve Bürokrasi dünyası ile ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarına dağıtılıyor.

İbrahim Güder ülkemizde ve yurt dışında yaşayan önemli şahsiyetleri zaman zaman Hatay’a getirip misafir ediyor.

Hatay’ın yatırım yapılabilir alanlarını, tarihi ve kültürel zenginliklerini fark ettirmeye çalışıyor. Zengin yemek kültürünü tanıtmak amacıyla ikramlarda bulunuyor.

Gelen kişiler döndüklerinde Hatay’ın önemli tanıtımlarını yapıyorlar. Gelenlerden gazeteci olanlar bunları köşelerine taşıyıp Hatay’ın tanıtımına ciddi katkılar sağlamış oluyorlar.

Bugün Türkiye ve yurt dışında yayın yapan TV, gazeteler ve dergilerde Hatay ile ilgili yayınlar yapılıyorsa bunun %90 arkasında İbrahim Güder vardır, HATİAB vardır.

Gençleri de çok önemsiyor. İmkanları el verdiği ölçüde onların okul ve hayat başarılarına katkı sağlamak önceliklerinden biri.

Önem verdiği öncelikli işlerinin başında ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine karşılıksız burs ve barınacakaları öğrenci yurtları yapmak geliyor. Başkanlığını yaptığı HATİAB her ay ciddi sayıda üniversite öğrencisine karşılıksız burs veriyor.

Üniversite eğitimi için ailelerinden uzakta kalıp büyük şehirlere gelen tertemiz genç kızlarımızı, genç erkeklerimizi terör örgütle- rinin tuzaklarından korumak ve gençlerimizin vizyon sahibi olmaları için elinden geleni yapıyor.

Bunu vatanı korumakla eşdeğer görüyor.

Bunun için İstanbul’da üniversite eğitimi yapan gençlerden oluşan GENÇ HATİAB’ı kurdu. Her üniversitede başkan ve yönetim kurulunda Hataylı öğrencilerden oluşan komisyonlar oluşturdular.

GENÇ HATİAB’lı gençlere, öğrencilik dönemlerinde meslekleriyle alakalı dünyadaki gelişmeleri ve yenilikleri takip etmelerini, İngilizcenin dışında muhakkak ikinci dili öğrenmelerini, mezun olduktan sonraki 10 yıl içerisinde dünyanın en büyük kuruluşlarının veya kendi işlerinin CEO’su olmaları için hedef koymalarını anlatıyor. Onları başarıyı yakalamış kamuoyunun yakından tanıdığı önemli marka isimlerle bir araya getirip sohbetler yaptırıyor. Gençlere özgüven ve farkındalık sağlatıyor.